Technik sterylizacji medycznej to nowy zawód medyczny. Technik sterylizacji medycznej odpowiada za prawidłowo przeprowadzony proces sterylizacji i dezynfekcji w celu wyeliminowania zakażeń, w placówkach medycznych, gabinetach stomatologicznych, gabinetach kosmetycznych, studiach tatuażu. Technik sterylizacji medycznej realizuje zadania dotyczące dezynfekcji i sterylizacji medycznej.
W trakcie rocznej nauki zawodu technika sterylizacji medycznej w naszej szkole policealnej nauczysz się: rozróżniania rodzajów sterylizacji medycznej i kwalifikowania do różnych procesów oczyszczania, dezynfekcji i sterylizacji, stosować środki chemiczne używane w technologiach dekontaminacji, obsługiwać urządzenia myjąco-dezynfekcyjnych,
kwalifikowania sprzętu i wyrobów medycznych do procesów dezynfekcji i sterylizacji, samodzielnego przeprowadzenia procesu sterylizacji w urządzeniach stanowiących wyposażenie zakładów opieki zdrowotnej, przeprowadzania kontroli procesów dekontaminacji (dekontaminacja to wieloetapowe przygotowanie sprzętu, którego efektem jest wyrób bezpieczny w użyciu dla żądanego poziomu czystości mikrobiologicznej dla danego postępowania), rodzajów zagrożeń zawodowych i ich zapobieganiu, kalkulacji kosztów dekontaminacji, prowadzenia dokumentacji mycia, dezynfekcji i sterylizacji.
Wymagania psychofizyczne właściwe dla zawodu
Organizacja nauki
Nauka odbywa się w systemie zaocznym(sobota, niedziela co 2 tygodnie) i kończy się uzyskaniem świadectwa ukończenia szkoły policealnej, a po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe- dyplomu z tytułem technika sterylizacji medycznej.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci Medycznego Studium Zawodowego mogą podjąć pracę m.in. w: centralnych sterylizatorniach publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, pracowniach endoskopowych, gabinetach stomatologicznych, podręcznych sterylizatorniach na bloku operacyjnym, pracowniach mikrobiologii, gabinetach kosmetycznych.